Staňte se účetní

V tomto předvánočním období se každá korunka navíc hodí asi nejvíc z celého roku. Výdaje za dárky, jídlo a dekorace se většinou nasčítají do velkých sum a po Novém roce někteří musí šetřit, aby vůbec vyšli s penězi do lednové výplaty :o). Máme pro vás pár typů, jak alespoň trochu ušetřit a hlavně, jak získat přehled o svých financích.

Pro získání přehledu je asi nutností začít si vést své malé domácí účetnictví. Nemusíte být ani účetní, abyste to zvládla. Buďto můžete zvolit sešit, tužku a kalkulačku nebo využít počítač. Ta druhá možnost je určitě lehčí, tedy pokud alespoň trochu ovládáte tu skříňku s obrazovkou na stole v pracovně manžela :o).

Připravte si sloupečky Příjmy, kam si do řádků pod sebe zapište své, manželovy i mimořádné příjmy. Do druhého sloupečku napište Výdaje a opravdu poctivě vypište to, co pravidelně platíte. Ať už přes účty v bankách nebo složenkami. Do třetího sloupečku si dejte plánované mimořádné výdaje, se kterými třeba počítáte do budoucna a nechcete na ně zapomenout.

Třeba vás pak překvapí, kolik vám po odečtení výdajů od příjmů zbyde na celý měsíc. V tu chvíli si uvědomíte, že si nějakou věc prostě budete muset koupit, až na ni budete mít nebo upřednostníte jiné nutnosti, které se koupit prostě musí – třeba dětem lyže, protože pojedou na lyžařský výcvik.

Až budete mít přehled hotový, ukažte ho zbytku rodiny a společně se pokuste sestavit soupis věcí, na které budete muset našetřit.

A kde tedy můžete ušetřit? Třeba na obyčejném pravidelném nákupu potravin. Zkoušela jste si někdy jen tak pro zajímavost srovnat cenu za plný košík v hypermarketu a za stejně plný v místí samoobsluze? Při menších nákupech si rozdílu třeba ani nevšimnete, ale rozdíl tu je a to dost podstatný. Dokonce jsou rozdíly i mezi jednotlivými supermarkety. Zkuste tedy chodit do toho levnějšího celý měsíc a uvidíte, že ušetříte pár stokorun.

Karry