Mrazit se dá všechno

Nejlepším způsobem, jak si ušetřit nervy a čas v dlouhých frontách při maxi předvánočních nákupech, je nakoupit si podstatně dřív než všichni ostatní a všechno zamrazit. Nejen, že budete o svátcích díky tomu víc doma, ale také by se vám nemělo stát, že vám bude něco chybět, protože nakoupíte bez stresu. Také budete mít hodně času si chybějící surovinu dokoupit. Tady pro vás máme pár typů, jak správně postupovat a jak zajistit, aby se vám zmražené jídlo nezkazilo.

Než budete dávat připravené a upravené potraviny do mrazáku, nastavte sedm hodin předem teplotu na nejvyšší stupeň.

Suroviny nenaplňujte až po okraj připravených nádob, protože zmrazením se zvětšuje objem potravin.

Vše pečlivě omyjte, očistěte a osušte – postupujte jako byste chtěli potravinu ihned spotřebovat. Pouze bude jiná úprava, ale začátek je stejný.

Každý balíček nebo nádoba by neměla přesáhnout váhu 2 kg. Větší váhou zbytečně namáháte mrazničku při počátečním zmrazení a navíc vám bude dlouho trvat, než potravinu opět rozmrazíte. Také si promyslete, zda celé zmrazené množství spotřebujete najednou, protože opětovné mražení již jednou zmraženého jídla se nedoporučuje. Potravina tak zbytečně ztrácí vitamíny, chuť i barvu.

Než uzavřete sáček, vytlačte z něho zbytečný vzduch, protože ten surovinu vysušuje a vytváří na povrchu ošklivé šedivé skvrny nebo způsobuje zápach.

ZELENINA: obsahuje přibližně 80 až 90% vody, proto s ní opatrně. Ukládejte ji do spodního šuplíku! Pozor si dejte při skladování rajčat. Uvolňuje se z nich etylen, který urychluje zrání. Tuto zeleninu je potřeba uzavřít do plastové nádoby. Ostatní zelenina jako hlávkový salát, okurky, kopr nebo pórek při společném uskladnění měn barvu a ztrácí na kvalitě. Všeobecně se moc nedoporučuje zamrazovat právě rajčata, protože obsahují hodně vody a jejich zmrazení mění strukturu tkání. Záleží na každém z vás.

Některé druhy zeleniny je potřeba předem blanšírovat, aby se zachovala jejich kvalita. Je to tzv. rychlé tepelné zpracování – ponoření do horké vody nebo páry. Doba blanšírování se počítá od ponoření do vody po opětovné vyndání zeleniny z ní. Tvrdší druhy jako je mrkev, celer, petržel, kedlubny) je potřeba blanšírovat 4 minuty, ostatní druhy stačí 1 až 3 minuty. Tímto typem úpravy se ničí enzymy, které způsobují měknutí, ztrátu barvy a chuti a vitamínu C.

OVOCE: mělo by být nepoškozené, čerstvé a nepřezrálé. Z některých druhů ovoce se také uvolňuje ethylen, který urychluje zrání. Jsou to např. jablka, hrušky a švestky. Tyto druhy mají být uloženy odděleně od ostatního ovoce v plastových nádobách.

Borůvky, rybíz, višně, maliny nebo ostružiny je potřeba před zamrazením pocukrovat, aby neztratili své aroma a chuť.

MASO: před uložením do mrazničky je potřeba maso omýt a dát do jiného sáčku, než v jakém bylo zakoupeno. Předejdete tak zbytečnému zápachu, který by mohl vzniknout. U masa si nezapomeňte napsat, kdy a co v nádobě máte zmrazené. Odhadněte také, zda celý kus masa spotřebujete najednou, protože maso se znovu zamrazovat nesmí!!! Pokud třeba víte, že daný kus použijete na řízky, nakrájejte si předem plátky. Usnadní vám to práci potom.

Další možností je zamrazit již hotové pokrmy, ty pak doporučuji nechat předem před spotřebováním rozmrazit tak, že je vyndáte večer do ledničky. Pokrm je druhý den připravený přímo k úpravě.

Mrazit se dá téměř všechno. Třeba takový plátkový sýr, který uložíte do igelitového sáčku, je při uložení v mrazáku pořád doma při ruce a ani nemusíte do obchodu.

Karry