Kroťte svoje dluhy

Krotitelé dluhů – skvělý pořad České televize, který byl hodně poučný. Dostávali se do něj lidé, kteří měli problémy se svými financemi a už si nevěděli rady. Pozorovat, jak jsou uzavření ve své finanční spirále, bylo spíš smutné. Ale to, že se obrátili na specialisty, kteří se jim snažili pomoci, bylo zase fajn. Myslím si, že finanční gramotnost, která se právě učí na školách, by se měla opakovat dětem stále častěji. Protože v rodinách se o financích moc nemluví. Už vůbec ne v těch, které mají s jejich organizací problémy.Do finanční spirály se většinou lidé dostávají, protože mají větší výdaje než příjmy a neumí si to uvědomit. Začátkem řešení každého problému je, si co nejpodrobněji napsat, z čeho se dluhy skládají. Ono se řekne, tady splácim asi pětistovku, támhle dva tisíce, tady pátnáctset a ve výsledku to není tak hrozné. Omyl! Co je napsáno, tomu se neschováme. Proto, pokud vás trápí vaše finanční situace, sepište si, kde u koho máte jakou půjčku a kolik měsíčně splácíte. Na druhou stranu si napište, kolik máte příjmů a také to napište podrobně. Teď to uvidíte černé na bílém. Vidíte ten nepoměr? Pokud vám každý měsíc chybí třeba 2 tisíce na běžné splácení půjček nebo kreditních karet, nemůžete se z toho bez problémů dostat.

Jedna z možností je oslovit bankovní instituce, zda by vám nepomohli s refinancováním vašich dluhů. Tady ale musíte mít výbornou bonitu klienta, což znamená, že se nikdy neopožďujete s včasným placením. Bohužel banky většinou opravdu problémovým klientům nepůjčí. Se složitějším posuzováním situace klienta je od 1.12.2016 i náročné půjčku dostat.

Další možnost je vyhlášení osobního bankrotu, kdy vám také pomůže banka, ale musíte se na 5 let zaručit, že budete splácet nějakou smluvenou částku, nesmíte mít třeba auto apod. To už je ale krajní situace.

Pro dobrou finanční gramotnost vaší rodiny je zapotřebí učit i děti, jak hospodařit. Nekupujte zbytečně věci, které nepotřebujete a v době šetření a snahy srovnat rodinný rozpočet, si vše pište. Každou položku, co utratíte. Potom uvidíte, kde můžete ještě šetřit.

U všech půjček si promyslete, kde by se dalo třeba jednu s lepším úrokem navýšit a umořit tak méně výhodné půjčky.

Důležité je se před ničím neschovávat a platit včas.

Natty

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat