Domácí kompost

Zahradu u domu nemáme ještě úplně hotovou, ale už se nám na podzim podařilo vybudovat prostor pro kompost. Dříve to bývalo na zahradách normální, že měl každý svůj kompost, kam se házel bio odpad. Dnes jsou moderní nádoby, které města od domů sváží na jeden velký kompost. To se mi i líbí. Ale připadá mi škoda zbavovat se bio odpadu z domácnosti, když si z něho můžu krásně vytvořit kvalitní hlínu pro svou zahradu.Máme doma v kuchyni na těsno uzavíratelnou nádobu, do které dávám všechno ze zeleniny, ovoce, šlupky, skořápky, lógr z kávy. Naplním to během dne a večer to jdeme vysypat na kompost. Mám z toho opravdu radost, že tento materiál zužitkuju znova a neskončí to ve splaovně nebo na skládce.

Kompostéry máme celkem tři, jsou i s víkem a tak ani nebudou nijak nevábně zapáchat. Vrstvíme do nich bio odpad z kuchyně, posečenou trávu, uschlé kytky. Dokonce jsem někde četla, že není špatné občas udělat vrstvu popela ze dřeva. Tak to až v létě, až budeme pálit táborák.

Kompost mi ušetřil i další práci, protože tímto tříděním další složky domácího odpadu  (petlahve, sklo, papír a Tetrapaků třídíme už dávno) se změnšilo množství toho, co vysypeme do popelnice a tím pádem do spalovny.

Třídění má smysl. Těšim se,  až se všechno přemění na krásnou černou zeminu a budeme tím obsypávat kytky a rostlinky na zahrádce. Na to si ještě ale počkám :-). Proces je teprve na začátku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat