Ať bylo jak bylo…

… z komína se kouřilo. Tenhle název z knížky si pamatuji moc dobře ze svého dětství, protože mi vždycky připomínal pohodu, klid a rodinu. Možná jsem tu knížku nikdy nečetla, na to se už nepamatuju, ale vím, že jsem si vždycky přála mít doma krb nebo krbová kamna a topit v něm dřevem. Sen se nám splnil a už pár měsíců bydlíme v domě, ale topit jsme začali v krbových kamnech nedávno.Krbová kamna jsme si koupili ještě v době, kdy jsme neměli pro dům ani základovou desku. Ale nám se natolik líbil typ kamen, že jsme neváhali. Po nastěhování do domu také nešlo hned začít topit, protože jsme se rozhodli mít za krbem obloženou zeď kamenem. To bylo celkem náročné, ale máme to.

První topení jsme si užili hezky jako celá rodina. Teplo z krbu se nedá ničím nahradit, oproti tomu teplo z elektrických přímotopů není žádné teplo. Radiátory po chvíli, kdy přestanete topit, vyponou a úplně vychladnou. Vzduch se ochladí téměř okamžitě. Ale teplo z ohně v krbu rozehřeje keramické desky na kamnech a vydrží i dlouho do noci, kdy už nikdo nepřikládá.

Zatápění v krbu je snadné, stačí mít pro základ menší kousky dřeva (třísky) a dostatek kartonu, který slouží jako podpalovač. Až oheň vzplane, přidává se větší dřevo a až do rozpáleného ohně se vkládají velká polena, která vyhřejí dům na dlouho.

Zezačátku jsme se báli, že nevytopíme celý dům, ale protože jsme si nechali udělat otevřené schodiště a z mástnosti s krbem jsou udělané velké, 2 metry široké dveře, jde teplo krásně nahoru. A pokud se přecijen nahoře zdá zima, stačí v pokojích nahoře přiotevřít okno a teplo se vytáhne nahoru. Paradoxně jsem si myslela, že vyvětráním nahoře v pokoji o teplo příjdeme, ale není to tak. Teplý vzduch stoupá nahoru, takže ten studený se musí pustit ven a teplý jde ze spodní části nahoru, kde vyplní prostor ke stropu.

Zatápím ráno já a odpoledne manžel. Vymetení popela není náročné, k zatápění občas pomůže tekutý podpalovač. Hůř se zatápí, pokud je v místnosti ještě teplý vzduch. Po ránu chytají krbovky téměř hned, protože kamna přisávají studený vzduch z mástnosti.

Topení mě baví a myslím si, že nám vydrží topit pořád. Atmosféra zapáleného ohně v krbu je kouzelná a romantická.

Karry

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat